Kelionė prasideda namuose

Kada, kaip ir kur rinkti gintarą?

Kada, kaip ir kur rinkti gintarą?

Dauguma mūsų, atvažiavę prie jūros, nors kartą esame ieškoję gintaro ar bent jau netyčia aptikę smulkų jo gabalėlį. Radus tą vieną smulkią Šiaurės aukso kruopelę, atrodo nesuvokiama, iš kur randasi tokia gausybė gintaro dirbinių. Tiesa ta, kad su gintaru yra panašiai kaip su grybais – reikia žinoti, kur ir kada jo ieškoti, palankių sąlygų bei sėkmės.

 

Kada galima rasti gintaro?


Gintaro ieškoti reikia po audrų – kai oras jau pagerėjęs, bet jūra dar iki galo nenurimusi, o bangos siekia apie 1 metrą. Taip yra todėl, kad gintaro klodai slūgso Baltijos dugne. Stiprių audrų metu vanduo įsišėlsta iki pačių jūros gelmių, tuo pačiu išjudindamas ir dugno smėlį, sukeldamas ir mesdamas į krantą akmenukus, kriaukles, žoles, nusėdusias šiukšles bei gintarą. Kol jūra stipriai šėlsta, gaudyti gintarą yra pernelyg pavojinga, o vargiai ką ir pamatysi tarp putojančių bangų. Joms rimstant, mūša vis dar plaka į krantą iš dugno sukeltas šiukšles ir gėrybes, bet vanduo atsitraukdamas visus turtus partempia atgal į rimstančios jūros dugną.

 

Gintaro rinkimo būdai

 

Iki XIII a. pajūrio gyventojai gintarą rinkdavo taip, kaip dauguma eilinių poilsiautojų tai daro šiandien – ieškodavo jo išplauto ant kranto. Dažniausiai smulkūs gintaro gabalėliai randami tarp jūros žolių, kurias į sausumą išmeta bangos. Susidarius tinkamoms sąlygoms ir laiku atėjus į pajūrį, galima susirinkti nemažą smulkių gintarėlių saują.

Kitas gintaro rinkimo būdas – gaudymas graibštais. Šį metodą taiko rimčiau nusiteikę Šiaurės aukso medžiotojai. Jie apsirengia neperšlampamais drabužiais, įsibrenda į jūrą ir stebi vandenį. Gintaro gaudytojų tikslas – bangų plukdomos žolių, pagaliukų sąnašos. Patyrę gintarautojai sako, kad kuo didesni pagaliukai, tuo didesnių gintaro gabalų galima tikėtis. Jie stebi šias plūduriuojančas žolių dėmes – kai kurie stengiasi iškart įžiūrėti gintarą sąnašose ir sugauti, kol bangos neparsitempė jo atgal į jūrą, kiti renkasi „aklai“ smeigti graibštą į žoles, tikėdamiesi sėkmingo laimikio.

 

Kokio dydžio gintaro laimikio galima tikėtis

 

Gintarautojai sako, kad esant geram metimui Baltijos jūros pakrantėje galima per vieną kartą surinkti arba pagauti net kelis šimtus gramų nedidelių gintaro gabalėlių. Jei tikrai pasiseka, kartkartėmis galima aptikti ir stambesnį laimikį – kelis šimtus gramų sveriantį grynuolį. Deja, pastarieji tampa vis retesni, be to, gintaro ištekliai nėra begaliniai.

 

Kur ieškoti gintaro?

 

Užkietėję gintarautojai dažniausiai tyrinėja Baltijos krantą ruože tarp Karklės ir Melnragės, mat į čia srovės suneša gintarą, išjudintą gilinant Klaipėdos uosto farvaterį. Tačiau jei gintaro paieškas norite tiesiog suderinti su ramiu poilsiu paplūdimyje, rekomenduojame po audros pasivaikščioti centriniame Juodkrantės paplūdimyje. Arba pasivažinėti dviračiu, nes Juodkrantės paplūdimys ilgas. Taip neretai daro patyrę gintarautojai, kurie numina po kelias dešimtis kilometrų žvalgydamiesi, ar nepastebės tarp krantan išmestų žolių blizgančių Šiaurės aukso krislelių.

Na, o jei poilsiaujate Nidoje, tuomet verta pasivaikščioti po Parnidžio įlanką. Juk didieji gintaro klodai glūdi būtent Kuršių mariose, tad gintaro gabalėlius į krantą išplauna ne tik jūra, bet ir audringos marios.

 

 Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *