Kelionė prasideda namuose

Lietuviškasis gintaro Luvras – Palangos gintaro muziejus

Lietuviškasis gintaro Luvras – Palangos gintaro muziejus

Lietuvos dailės muziejui priklausantis Palangos gintaro muziejus neabejotinai patenka į lankomiausių Lietuvos kultūrinių objektų viršūnę – jame nors kartą esame buvę daugelis mūsų ir, turbūt, visi, nors kartą lankęsi Palangoje, yra ėję pažiūrėti ančių ir gulbių priešais esančiame žavingame tvenkinyje.

Visgi norisi paklausti: kada paskutinį kartą čia lankėtės? Jei niekada ­– būtinai užpildykite šią spragą, nes tai – vienas gražiausių muziejų Lietuvoje. Na, o jei paskutinį kartą buvote iki 2015-ųjų, sugrįžkite vėl, nes po rekonstrukcijos muziejus pasipildė naujomis kolekcijomis ir tapo dar patrauklesnis bei patogesnis lankytojams. Tačiau apie viską nuo pradžių.

 

Grafo Felikso Tiškevičiaus dvaras

Grafas Feliksas Tiškevičius neabejotinai laikytinas viena žymiausių Palangos istorinių ir kultūrinių figūrų. Būtent jam palangiškiai gali padėkoti už tai, kaip išaugo kurortas: grafas statė naujas vilas, finansavo Palangos bažnyčios statybas, suteikė patalpas mokyklai ir gimnazijai. Jis pastatė kurhauzą ir pasirūpino, kad šis taptų aukšto lygio pramogų centru, o 1897–1902 m. netoli Birutės kalno grafo užsakymu iškilo nauji dvaro rūmai su prancūzų parkų architekto-dendrologo Eduardo Fransua Andrė suprojektuotu parku.

Grafas F. Tiškevičius aistringai domėjosi gintaru. Pasakodami apie Palangos lobį jau minėjome, kad būtent grafas užsakė kasinėjimus Baltijos pajūryje, kurių metu buvo surinta unikali senovės gintarinių papuošalų kolekcija, ypač gerai įvertinta 1900 m. Paryžiaus parodoje. Taigi, nenuostabu, kad 1963 m. įkurtam Palangos gintaro muziejui buvo pasirinktos būtent grafo F. Tiškevičiaus dvaro patalpos.

Dėl milžiniško grafo indėlio Palangos miestui ir lietuviškam gintarui, pirmasis muziejaus aukštas skirtas Tiškevičių istorijai. Čia žavi istoriniai rūmų interjerai autentiškai įrengtose erdvėse: hole, Renginių salėje, Grafienės ir Jaunojo grafo kabinetuose, Didžiajame, Mažajame ir Mėlynajame salonuose. Šiose patalpose atkurta autentiška XVIII a. pab.–XIX a. pr. aristokratų rezidencijos aplinka, eksponuojami ir meno kūriniai iš grafų Tiškevičių, ir kitų to meto privačių Lietuvos didikų kolekcijų.

 

Viena didžiausių gintaro ekspozicija pasaulyje

Antrajame muziejaus aukšte susipažinsite su gintaro susidarymo procesu, gavyba, apdirbimu, istoriniais prekybos keliais ir išvysite unikalią gintaro ekspoziciją, kurią sudaro daugiau nei 30 tūkstančių eksponatų. Tai neabejotinai yra viena didžiausių gintaro ekspozicijų pasaulyje – tikras gintaro Luvras, į kurį galima patekti vos už 3 eurus arba išvis nemokamai.

Didžiausia muziejaus gintarinė pažiba – „Saulės akmuo“ – beveik apvalus, žmogaus galvos dydžio gintaro gabalas. Šį 3,526 kg sveriantį, 19,7 cm aukščio, 21,3 cm ilgio ir 15 cm pločio tamsiai getonos spalvos unikalų gintaro luitą Lietuvos dailės muziejui 1969 metais padovanojo tautodailininkas Kostas Toleikis.

2015 m. muziejus buvo rekonstruotas ir ekspoziciją papildė archeologiniai eksponatai, buvo atnaujinta inkliuzų kolekcija bei visiškai nauja gintaro morfologijos ekspozicija. Muziejuje vyksta įvairūs edukaciniai užsiėmimai. Taip pat įdiegta keletas naujovių: nuolatinėje ekspozicijoje lankytojai gali nemokamai pasinaudoti planšetiniais kompiuteriais, kuriuose įdiegtas audiogidas lietuvių, anglų, vokiečių, prancūzų, lenkų, rusų ir lietuvių gestų kalbomis. Arba galite parsisiųsti gido programėlę į savo telefoną. Tiesą sakant, su ja galite virtualiai apžiūrėti eksponatus neiškeldami kojos iš namų, bet jokia vaizdinė medžiaga neatstoja to, ką galima pamatyti gyvai.

Taigi, kada susitiksime Palangos gintaro muziejuje?Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *