Kelionė prasideda namuose

Jubiliejinės „Senųjų amatų dienos“ Nidoje stebins užsiėmimų įvairove

Jubiliejinės „Senųjų amatų dienos“ Nidoje stebins užsiėmimų įvairove

Kaip kasmet, taip ir šį rugpjūtį Nida kviečia visus istorijos, tradicijų, baltiškosios kultūros mėgėjus ir šiaip gerai laiką praleisti norinčius poilsiautojus į „Senųjų amatų dienas“. Šiemet vyks jubiliejinė – jau dvidešimtoji – gyvosios archeologijos šventė, kurios metu veiks muziejus po atviru dangumi, amatininkų dirbtuvės, folkloro koncertai ir kitos pramogos, nukelsiančios lankytojus į akmens, bronzos ir geležies amžių Lietuvą. Taigi, rugpjūčio 15 dieną visi smalsūs poilsiautojai turėtų nepraleisti progos atvykti į Neringą.

 

Pamatykite ir išbandykite archaiškus amatus

Neveltui renginiui suteiktas vardas „Senųjų amatų dienos“ – archaiškos profesijos ir įgūdžiai, perduoti iš kartos į kartą arba atkurti su istorikų pagalba yra pagrindinis šventės akcentras ir didžiausia atrakcija. Daugelį renginio metu demontruojamų amatų lankytojai galės ne tik stebėti iš šono, bet ir išbandyti patys. Jubiliejaus proga pristatomų senovinių užsiėmimų sąrašas iš tiesų įspūdingas.

Amatininkai kvies susipažinti su senąja stogdengyste, raugintos ruginės duonos kepimu krosnyje, muilo gamyba, senąja knygrišyste. Žvejai galės pasidomėti senoviniais būdais pasigaminti žvejybos įrankių arba pamatyti, kaip skobiamas luotas. Gurmanų dėmesį turėtų patraukti IX–XII amžiaus vikingų patiekalų gamyba su edukacija.

Papuošalų mėgėjai turės ypač platų pasirinkimą: renginyje bus galima pamatyti baltų genčių juvelyrikos rekonstrukciją, taip pat galėsite ne tik apžiūrėti vikingų epochos kuršių papuošalus, bet ir patys sudalyvauti dirbtuvėse ir patys pasigaminti sau kuršišką puošmeną. Ypač vertos dėmesio – archaiško gintaro apdirbimo dirbtuvės.

Tuo amatų sąrašas tikrai neapsiriboja: tradiciškai būna ir verpimo, audimo, vyžų pynimo ir kitokių užsiėmimų – iki renginio dar liko nemažai laiko, tad siūlomų užsiėmimų pasiūla tikrai didės.

 

Kitos baltiškos pramogos

Šventės dalyviai turės progą ne tik sudalyvauti įvairiuose senųjų amatų edukaciniuose užsiėmimuose ir dirbtuvėse, bet ir pasidairyti po mugę, kurioje bus gausu autentiškų dirbinių ir ekologiškos produkcijos. Kaip kasmet čia kambės renginio dvasiai tinkama muzika – šiemet koncertuos Rugiaveidė su šeima ir jau tradiciniai šventės dalyviai, Kuršių nerijos folkloro ansambliai „Giedružė“, „Aušrinė“ ir „Joldija“.

Organizatoriai nepamiršo ir mažųjų pramogautojų. Šeimų su vaikais lauks Kuršių nerijos nacionalinio parko auginamos avelės. Kai kurios jų – spalvotos, nes turi savininkus, kurie parkui nuperka avį, kad per vasarą ganytųsi nerijos pievose ir taip padėtų išsaugoti įvairesnį kraštovaizdį, neleistų viskam užželti miškais. Į tokį svarbų darbą dirbančias avis bus galima ne tik pažiūrėti, bet ir gyvai prie jų prisiliesti. Organizatoriai neabejoja, kad tai labai naudinga gyvoji edukacija – ypač tiems miesto vaikams, kurie auga be kaimo ir retai turi progos iš arti pamatyti ir juo labiau pačiupinėti naminį gyvūną.

Tai, ką čia paminėjome tikrai dar nėra pabaiga – kaip jau minėjome, šventė vyks po dviejų mėnesių, rugpjūčio 15 dieną, tad konkrečios detalės tebėra derinamos. Tačiau to, ką organizatoriai pažada jau dabar tikrai turėtų būti per akis puikiam savaitgaliui Neringoje.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *