Kelionė prasideda namuose

Kokią Juodkrantės istoriją pamena senosios vilos?

Kokią Juodkrantės istoriją pamena senosios vilos?

Keliautojus gintaro keliu kviečiame apsilankyti Juodkrantėje ir atkreipti dėmesį į senąsias vilas, pastatytas dar XIX a. Turbūt nustebsite: kuo gi vilos susijusios su gintaru? Tiesiogiai – niekuo, tačiau būtent gintarui Juodkrantė turi būti dėkinga už tai, kad tapo vienu patraukliausių kurortų Baltijos jūros pakrantėje, o senosios vilos yra iki mūsų dienų išlikę mažo žvejų kaimelio virsmo garsia poilsiaviete paminklai.

 

Turizmas Kuršių nerijoje iki gintaro gyslos atradimo

XIX a. poilsiavimas prie jūros tapo tarptautiniu fenomenu visame Baltijos regione ir gero tono ženklu vidurinio sluoksnio ir pasiturintiems europiečiams. Kuršių nerija vienų buvo lyginama su dykyne, kitus traukė savo gana atšiauriu peizažu, kurį paįvairindavo nedideli žvejų kaimeliai. Tuo metu ši teritorija priklausė Vokietijos imperijai – vienai iš industrializacijos ir modernizacijos lyderių Europoje. Tai lėmė puikų susisiekimą su Klaipėda geležinkeliu, o į Kuršių neriją kursuodavo garlaiviai. Būtent tai lėmė mažų žvejų kaimelių virtimą garsiais kurortais.

Visgi buvo vienas svarbus trūkumas. Nors atvykti į Kuršių neriją buvo lengva, XIX a. tai tebuvo maži žvejų kaimeliai, kuriems trūko elementaraus komforto. Atvykę garlaiviais, kuriuose mėgavosi įvairiais patogumais ir šokdavo skambant Štrauso muzikai, keliautojai tikėjosi aukštos kultūros ir kurortuose, tačiau XIX a. pirmoje pusėje infrastruktūra buvo dar neišvystyta, trūko apgyvendinimo vietų, pramogų.

 

Gintaro vaidmuo Juodkrantės augime

Didysis lūžis įvyko apie 1860 metus, kai Juodkrantėje savo veiklą pradėjo bendrovė „Stantien & Becker“. Vokiečiai čia atliko marių farvaterio gilinimo darbus, o mainais už tai gavo teises kasti ir realizuoti marių dugne atrastą gintarą. Netyčia aptikta gintaro gysla buvo milžiniška, tad „Stantien & Becker“ įsikūrė Juodkrantėje keliems dešimtmečiams ir sukūrė daug naujų darbo vietų. Miestelis ėmė augti lyg ant mielių – nuo 170 gyventojų 1860-aisiais iki 851 gyventojo 1885-aisiais ir Juodkrantė tapo didžiausia to meto gyvenviete Kuršių nerijoje.

„Stantien & Becker“ bendrovės vaidmuo Juodkrantės vystymuisi ir išgarsėjimui neapsiribojo vien sukurtomis naujomis darbo vietomis. Įmonė ne tik išgaudavo gintarą, bet ir pardavinėjo žaliavą bei įvairius dirbinius visame pasaulyje. Įžvalgi vadyba padėjo išgarsėti ne tik pačiai bendrovei, bet ir plačiai paskleidė žinią apie Kuršių neriją ir Juodkrantę. Didžiausio atgarsio sulaukė gintaro kasimo metu surinkta įspūdinga senovinių radinių kolekcija, kurios svarbią dalį sudarė mūsų jau anksčiau aprašytas Juodkrantės gintaro lobis – akmens amžiaus gintarinių papuošalų rinkinys. „Stantien & Becker“ gintaro kolekcija buvo eksponuojama Berlyne, Sankt Peterburge, Sent Luise, Čikagoje, Londone. Juodkrantei ir visai Kuršių nerijai tai buvo neįkainojama reklama.

Nenuostabu, kad augant gyventojų skaičiui ir sklindant garsui apie neįprasto grožio kurortą su savita ir įdomia kultūra, didėjo ne tik gyventojų, bet ir turistų skaičius. Juodkrante ėmė domėtis viešbučių verslo atstovai, buvo gerokai patobulinta miestelio infrastruktūra, ėmė rastis pasivaikščiojimo promenadų, smuklių, viešbučių.

Būtent tuo metu, XIX a. pabaigoje tarp prieplaukos ir kapinių susiformavo ištisas vilų kvartalas: du viešbučiai, nemažai privačių vasarnamių ir pensionų. Iki mūsų dienų autentiška išliko tik vila „Monbijou“, kurioje šiuo metu įsikūrusi Juodkrantės seniūnija. Taip pat privačiomis lėšomis naujam gyvenimui buvo prikeltas ir vienas grakščiausių Juodkrantės pastatų – vila „Flora“, o rekonstruotame vasarnamio ūkiniame pastate jau senokai veikia to paties pavadinimo viešbutis su kavine.

Atrodytų nieko ypatingo – keletas gražių senų pastatų. Bet jie byloja nepaprastą Juodkrantės transformaciją. Kai kitą kartą eisite pro šias vilas, pagalvokite apie tai, kad XVIII a. pabaigoje čia tebuvo smuklė-pašto stotis, mokykla ir 9 žvejų namai. Ir tik atradus Šiaurės aukso gyslą Gintaro įlankoje per kelis dešimtmečius mažas žvejų kaimelis virto vienu patraukliausių pajūrio kurortų Europoje.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *